tromaktiko: Την γονάτισε και είναι μόνος στην κορυφή

Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

Την γονάτισε και είναι μόνος στην κορυφή

Χωρίς Εγκληματικές Οργανώσεις όλα είναι πιθανά στο ποδόσφαιρο. Μόνος πρώτος ο Ατρόμητος με νέο διπλό (1-0) στο ΟΑΚΑ επί της αψυχολόγητης ΑΕΚ που καταρρέει μετά το θρίαμβο επί του Ολυμπιακού...

Ο Ατρόμητος ήρθε στο ΟΑΚΑ έχοντας μπροστά του την ευκαιρία να γράψει ιστορία. Και το έκανε! Μετά το μεγάλο διπλό μέσα στο Καραϊσκάκη (0-1), η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να κερδίσει -με το ίδιο σκορ- και την ΑΕΚ στην έδρα της και βρέθηκε μόνος πρώτος(!) στη βαθμολογία ενός πρωταθλήματος στο οποίο τα πάντα μπορούν να συμβούν, από τη στιγμή που παίζεται στα ίσα και δεν είναι... υποχρεωτικό να κερδίζει ή να χάνει κανείς.

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη, έχοντας να πάρει τρίποντο από την απίστευτη ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό, και βρέθηκε πλέον ισόβαθμος με τους Ερυθρόλευκους και ένα βαθμό πίσω από τον ΠΑΟΚ. Η Ένωση εμφανίστηκε ξανά χωρίς αποφασιστικότητα για να ελέγξει το παιχνίδι και να επιβληθεί, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που έκανε, έδειξε να... χάνει την ψυχραιμία της μετά από μια ανεπανάληπτη ευκαιρία του Μάνταλου στο 46', που κατέληξε στο δοκάρι (στην... πορεία είχε και δεύτερο) και δεν κατάφερε ποτέ να βρει απάντηση στο γκολ που πέτυχε ο Ντάουντα στο 55'.

Πίεση χωρίς αντίκρισμα...
Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την ΑΕΚ, στο 8': ο Λιβάγια έκανε ωραία ενέργεια, βρήκε τον Αραούχο, αυτός έκανε κάθετη μπαλιά στον Μάνταλο μέσα στην περιοχή, όμως το αριστερό σουτ του αρχηγού της Ένωσης απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γιαννιώτης.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ουάρντα δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, όμως ο Ανέστης μπλόκαρε εύκολα, χωρίς να ανησυχήσει. Με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την πίεσή τους, ο Ατρόμητος είχε μια... περίεργη φάση στο 15', όταν ο Ανέστης καθυστέρησε να διώξει σε ένα γύρισμα, ο Ντάουντα έκανε προβολή και μετά από διπλή κόντρα η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Στο 19' ο Αραούχο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά δε βρήκε στόχο.

Φάσεις ναι, γκολ όχι...
Στο 30' οι άνθρωποι της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όταν σε μια σέντρα-σουτ του Χριστοδουλόπουλου, ο Γιαννιώτης και ο Λαμπρόπουλος διεκδίκησαν τη μπάλα, ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου δε τη βρήκε καλά και στη συνέχεια έπεσε πάνω στον στόπερ της Ένωσης ρίχνοντας τον στο έδαφος, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Τρία λεπτά αργότερα ο Χριστοδουλόπουλος έκανε μια καλή σέντρα στην περιοχή, όμως ο Κιβρακίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 38' ο Ντάουντα δοκίμασε ένα σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λιβάγια βρήκε εξαιρετικά τον Μάνταλο στην περιοχή, όμως ο Ρισβάνης πρόλαβε να βάλει την προβολή πάνω στο σουτ του διεθνή άσου. Στο 45' ο Λιβάγια έκανε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δεξιό δοκάρι του Γιαννιώτη, με το 0-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Γκολ ο Ντάουντα, δοκάρια ο Μάνταλος!
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ να φτάνει κυριολεκτικά μια ανάσα από το γκολ. Πριν συμπληρωθεί λεπτό, ο Λόπες έκανε μια σέντρα, ο Μπακασέτας πήρε μια κόντρα μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο που ήταν φάτσα με τον Γιαννιώτη μέσα στη μικρή περιοχή, τον πλάσαρε, αλλά σημάδεψε το δεξιό του δοκάρι! Στο 53', έπειτα από ένα γύρισμα από αριστερά, ο Ανέστης πρόλαβε να μπλοκάρει πριν μπει στη φάση ο Ντάουντα.

Το επόμενο γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, όμως, έφερε γκολ, καθώς στο 55' ο Ντάουντα έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία του Ανέστη για το 0-1. Στο 59' ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, αλλά η μπάλα βρήκε στο τείχος και πέρασε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Λιβάγια έκανε ωραία σέντρα, αλλά ο Αραούχο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 61' ο Μάνταλος έβγαλε τετ α τετ τον Αραούχο, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο ο Μάνταλος το εκτέλεσε... απευθείας και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!!!

Ανορθόδοξη πίεση...
Στο 70' ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, δοκίμασε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ ζήτησε πάλι πέναλτι όταν ο Γκάλο έκανε ένα παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά της περιοχής, ο Μάνταλος και ο Ρισβάνης διεκδίκησαν τη μπάλα και έπεσαν μαζί στο έδαφος, όμως ο διαιτητής έδειξε ξανά «παίζετε». Στο 78' ο Μάνταλος πήρε μια κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Γιαννιώτης μπλόκαρε. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντιγκινί έκανε προσωπική ενέργεια, δοκίμασε και ένα σουτ, αλλά ήταν πολύ άστοχο.

Στο 85' ο Μπακασέτας έκανε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Γιαννιώτης κατάφερε να αποκρούσει. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάνταλος έκανε μια σέντρα σουτ, η μπάλα πήρε τροχιά προς το τέρμα, όμως ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου έδιωξε και πάλι σε κόρνερ, με τον Ατρόμητο να κρατά μέχρι τέλους την ιστορική νίκη...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος (65' Γκάλο), Τσόσιτς, Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος (46' Μπακασέτας), Μάνταλος, Λιβάγια, Αραούχο (70' Πατίτο).

Ατρόμητος (Ντάμιρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Βασιλακάκης, Μπουσουλάζιτς (86' Ζησόπουλος), Ουάρντα, Ούμπιδες (66' Κυριακίδης), Ντιγκινί, Ντάουντα (65' Καρασαλίδης).

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ με διάταξη 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Ανέστης, στην άμυνα οι Μπακάκης, Τσόσιτς, Λαμπρόπουλος, Λόπες, στα αμυντικά χαφ ήταν οι Γαλανόπουλος και Σιμόες, στα δύο άκρα ήταν οι Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος και ο Λιβάγια ξεκίνησε πίσω από τον Αραούχο.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ατρόμητο και ο Ντάμιρ Κάναντι. Στο τέρμα ήταν ο Γιαννιώτης, στην άμυνα οι Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας, Γιαννούλης, στα αμυντικά χαφ οι Βασιλακάκης, Μπουσουλάτζιτς, μπροστά τους οι Ντιγκινί, Ούμπιδες, Ουάρντα και στην κορυφή ο Ντάουντα.

Αυτοί που έκριναν το ματς
Ο Ατρόμητος είχε αρκετούς παίκτες σε πολύ καλή βραδιά, ο Ουάρντα ενδεχομένως να ήταν εκ των κορυφαίων σε απόδοση, όμως αυτός που έκρινε τα πάντα ήταν ο Ντάουντα που πήρε το μέγιστο όταν του παρουσιάστηκε η ευκαιρία και με το γκολ του χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Το ταμείο του αγώνα
Ο Ατρόμητος έβγαλε ψυχή στο γήπεδο, κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του και με αυτοθυσία μπόρεσε να κρατήσει ένα ιστορικό για εκείνον αποτέλεσμα, που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο έλεγχος των διαιτητών
Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος έκανε μια διαιτησία που είχε πρόθεση να... κόψει τα πράγματα στη μέση. Ήταν σε γενικές γραμμές σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο, έκανε λίγα και ασήμαντα για την εξέλιξη του παιχνιδιού λάθη. Σε καμία από τις περιπτώσεις που οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι, δεν τους δικαιώνει το ριπλέι.